Malarstwo to jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu jak barwna plama i linia, umieszczana na płótnie lub innym podłożu. Prace są zwykle dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Tak oto definiuje malarstwo wikipedia. Krótko i jakże sztywno. Dla nas zajęcia malarskie to magiczny czas. Czas w którym przelewamy na podłoże nasze wizje świata… marzenia… obawy i wszystko, co chcemy pokazać jako „nasze”. Realizujemy siebie w sposób niezwykły i piękny… kolorowy i zrozumiały, bo przecież przy każdym dziele widz zastanawia się nad przekazem jaki przelany został przez autora. Część naszych słuchaczy maluje już długo. Część stawia pierwsze nieśmiałe kroki. Każdy z nas jednak zostaje przez wykładowcę- dr Katarzyne Maniewską zachęcany do śmiałych pociągnięć rąk. Ileż razy słyszymy słowa:- „nie bójcie się państwo podłoża i farby, śmiało…”. I tworzymy… Tworzymy świat naszej wrażliwości i piękna jakie w nas rozkwita i chce pokazać się światu. Zapraszamy na nasze wystawy. Cieszą się one coraz większą popularnością. Każdy ze słuchaczy ma także swoją galerię na podstronach UTW w zakładce „GALERIA JEDNEGO AUTORA”.
Fotorelacja z wernisażu”Taki jestem”, przegląd prac Zbigniewa Piecha 17-05-2024 r. PKO ul.Górnośląska 80
Fotorelacja z wystawy „I toi owo „
Fotorelacja z wernisażu wystawy „Pokażmy się” w ratuszu w Kaliszu 1-06-2023 r.
Plener w Lewkowie
W dniu 10 maja uczestnicy sekcji malarskiej- grupa zaawansowana- wyjechali na plener do Lewkowa. Nowo odrestaurowany pałac Lipskich ozdobiony obficie dekoracją sztukatorską, piękny park ze stawami i zadbaną roślinnością pozwalały znaleźć świetne miejsca do malowania.Przyjęto nas bardzo sympatycznie – przygotowano dla nas kawę i herbatę.Oprócz tego mieliśmy do dyspozycji sztalugi przygotowane przez pracowników Muzeum. Zdjęcia:… Czytaj więcej Plener w Lewkowie
Fotorelacja z otwartej w dniu 5-04-2023r wystawy sekcji malarskiej w PKO BP
Fotorelacja z wystawy „Kobieta i kwiaty”
W dniu 8 marca w ratuszu prezydent Grzegorz Kulawinek otworzył wystawę pt. „Kobieta i kwiaty”. Obrazy na wystawę namalowały koleżanki z grupy malarskiej – zaawansowanej. Kuratorem wystawy była nasza Koleżanka Basia PielaCo bardzo nas cieszyło- przybyło dużo gości na otwarcie wystawy.Kierownictwo zaprzyjaźnionej Książnicy, Kierownictwo UTW ,Opiekunka naszej Grupy- Pani Katarzyna Maniewska, Opiekun sekcji rysunku- Pan… Czytaj więcej Fotorelacja z wystawy „Kobieta i kwiaty”
WERNISAŻ HENIA MIELCZARKA „ BLIŻEJ NATURY”
W dniu 14.lipca br. W „Akceleratorze” odbył się wernisaż prac Henia Mielczarka- naszego –niestety już byłego słuchacza UTW . Z powodów zdrowotnych Heniu nie mógł osobiście wziąć w nim udziału.Jego sylwetkę i twórczość przedstawiła Barbara Bartosik.Na wernisażu zjawili się prawie wszyscy uczestnicy sekcji malarskiej z grupy, w której brał on czynny udział a oprócz tego… Czytaj więcej WERNISAŻ HENIA MIELCZARKA „ BLIŻEJ NATURY”
Fotorelacja z wernisażu wystawy „Magiczne chwile z Pędzlem”.12-05-2022r
Muzeum Sztuki
W MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W ŁODZI W dniu 12. Listopada grupa kilkunastu osób (w tym prawie cała grupa z sekcji malarskiej III)zwiedzała wraz ze swoją wykładowczynią Panią Katarzyną Maniewską wystawę w Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi. Muzeum , którego twórcą był Władysław Strzemiński, którego wiele prac się w nim znajduję zostało przepięknie odnowione i z… Czytaj więcej Muzeum Sztuki
Wystawa -fotorelacja
„NA PRZEKÓR WSZYSTKIEMU…” WYSTAWA MALARSKA W PKO BP
Na przekór wszystkiemu można oglądać w Banku PKO S.A przy ul. Górnośląskiej wystawę malarską I grupy. Tym razem- niestety- odbyło się bez wernisażu . Dużo prac powstało w czasie pandemii by nie dać się smutnym nastojom. Wystawa cieszy oczy i wprowadza trochę zwyczajności w ten nienormalny czas. Kwiaty, konie, motyle, pejzaże, przyroda, twarze miłych osób,… Czytaj więcej „NA PRZEKÓR WSZYSTKIEMU…” WYSTAWA MALARSKA W PKO BP
Fotorelacja z wernisażu Sekcji Malarstwa Artystycznego w Ratuszu
DZIEŃ DZIECKA W BANKU PKO BP S.A. I Odział w Kaliszu
W dniu 1.06.2016 Bank PKO BP S.A przygotował dla przyszłych klientów banku- milusińskich- dużo różnych niespodzianek i atrakcji z okazji Dnia Dziecka.
Można było liczyć na maszynie liczącej ilość banknotów. Można było uczyć się malować, grać na keyboardzie, akordeonie, można było rozwiązywać różne łamigłówki i szarady i można było poprosić o namalowanie różnych wzorów na rękach czy buzi. Malowaniem twarzy dziecięcych zajęły się -na prośbę dyr. PKO- nasze koleżanki z sekcji malarskiej.
Zainteresowanie malowaniem było ogromne a życzenie różnorakie; od motyli, kwiatków, piratów, flag różnych klubów sportowych, spiderman`a, po portrety – „Lewego” (naturalnie życzenie to zostało też spełnione- Terenia namalowała „Lewego”- jak żywego).
Oprócz tego na dzieci czekały słodycze i owoce.
Dla dzieci z pewnością był to miły dzień- dla nas – pracowity ale też przyjemny.
Zdjęcia i tekst
Barbara Bartosik
1.Sprawozdanie z pobytu w Hamm
W dniach 8-10 kwietnia mieliśmy możliwość i przyjemność obejrzenia malarskich dzieł znajdujących się w Krakowie.
Zwiedziliśmy Muzeum Jana Matejki z jego dziełami – „Hołdem Pruskim’, Portretami i autoportretami. Do najcenniejszych obrazów należą: „Wnętrze grobu Kazimierza Wielkiego” (1869), „Mikołaj Kopernik czyli rozmowa z Bogiem” (1871), „Jan II Sobieski wręcza kanonikowi Denhoffowi list do papieża z wiadomością o zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem w r. 1683” (1880), „Autoportret” (1887) i wiele innych. Mieliśmy okazję zobaczyć jak mistrz pracował (gromadził różnego rodzaju eksponaty: korony, berła, zbroje, ubiory- jest nawet wypchany koń- które potem malował na swoich obrazach).
Zwiedziliśmy podziemia w Sukiennicach, kościół Mariacki , Wawel. Ogromne wrażenie wywarła na nas wizyta w Muzeum Narodowym z jego sztandarowym dziełem „Dama z gronostajem” –Leonardo da Vinci, „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” – Rembrandta, obrazy Bacciarelliego, Grottgera, Malczewskiego, Wyspiańskiego, Chełmońskiego, Podkowińskiego (z „Szałem uniesien”) i wielu, wielu innych. Zwiedziliśmy zamek na Wawelu, katedrę z jej podziemiami i Dzwon Zygmunta .Oprócz tego obejrzeliśmy galerię na Wawelu i jej zbiory: z okresu secesji i symbolizmu wyróżniają się dzieła Jacka Malczewskiego Juliana Fałata, Jana Stanisławskiego, Wojciecha Weissa, Ferdynanda Ruszczyca, Stanisława Lentza, Vlastimila Hoffmana i Włodzimierza Jarockiego. W wawelskiej kolekcji obrazów są również kompozycje takich polskich artystów jak Zygmunt Waliszewski, Jan Cybis, Eugeniusz Geppert, Kazimierz Mikulski czy Jerzy Nowosielski.
Nie mogliśmy też ominąć wystawymalarzy amatorów na ścianach Bramy Floriańskiej. Kraków sam w sobie jest przepięknym miastem, pełnym turystów i zabytków. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
Barbara Bartosik
„ POZWÓLMY TAŃCZYĆ KOLOROM”
Pod takim hasłem odbywał się w dniach 28.05-2.06.2015 w mieście partnerskim Hamm plener malarski w którym brali udział przedstawiciele naszej sekcji malarskiej.
W ubiegłym roku 6 niemieckich malarzy z I.C.H i V.H.S z Hamm gościło w domach naszych kolegów i koleżanek, w tym roku pięcioro uczestników z naszej sekcji przebywało z rewizytą.
Zostaliśmy serdecznie przyjęci na kawie przez panią Waesche – I wiceburmistrz miasta Hamm, której Tereska Górecka ofiarowała swój obraz- „ Wieczorna panorama Kalisza”.
Przez 2 dni malowaliśmy wspólnie z naszymi kolegami w pracowni Kleiner Bockhof kolorowe obrazy – taki był temat tego pleneru – a w niedzielę nasze obrazy i obrazy naszych niemieckich przyjaciół (bo tak ich możemy nazywać) wystawialiśmy na wystawie w Maxi-Parku- miejscu niedzielnych spotkań całych rodzin z Hamm i okolic.
Oprócz tego mieliśmy okazję zwiedzenia zamku Oberwerries i byliśmy na wystawie znanego malarza Otmara Alta. Zwiedziliśmy również jedną z największych hinduskich świątyni w pobliżu Hamm.
Szczególnie miłe były wspólne wieczory, śpiewy i wieczorne rozmowy.
Byliśmy bardzo gościnnie przyjęci – nawet u jednego z gospodarzy wciągnięto na maszt naszą flagę narodową.
Z pewnością byliśmy dobrymi ambasadorami miasta i UTW. Wszyscy cieszymy się, że współpraca, którą nawiązaliśmy w zeszłym roku – rozwija się. Nawiązały się takie sympatyczne – można rzec – przyjacielskie stosunki.
Barbara Bartosik
Otwarcie wystawy sekcji malarskich na UAM i PWSZ
W dniu 6. maja 2015 odbyło się otwarcie wystawy prac sekcji malarskich na UAM.Otwarcia dokonała wiceprezes UTW ”Calisia”- Grażyna Mazurek. Wystawa była podsumowaniem pracy w roku akademickim 2014/2015 obu grup. Trzeba przyznać, że ogląda się z ją prawdziwą przyjemnością. Dla koleżanek pierwszego roku sekcji malarskiej był to swoisty „chrzest”- i trzeba przyznać, że naprawdę udany. W dniu 14 maja odbył się wernisaż tej samej wystawy w PWSZ w Kaliszu. Gośćmi na wernisażu byli m.i. Jego Magnificencja Rektor, Kanclerz oraz pracownicy PWSZ. Jak zwykle „dopisały” też nasze Koleżanki i Koledzy. Wystawę można oglądać od dnia 14.maja do września w PWSZ
Barbara Bartosik
Wystawa malarstwa w Banku PKO S.A. w Alei Wolności
W dniu 18.03.2015 Sekcja Malarstwa naszego UTW miała otwarcie wystawy swoich prac pod tytułem „Aleja Wolności pędzlem malowana”. Kolejny raz sale Banku PKO S.A były tłem naszych prac. Tym razem obrazy przedstawiały najpiękniejszą ulicę Kalisza- Aleję Wolności. Wystawę otworzyła Prezes UTW Anna Kucharska-Utecht a wśród gości z radością zauważyliśmy naszą instruktorkę panią dr Katarzynę Maniewską, której towarzyszył pan prof. dr hab. Jan Hrycek . Wystawę można oglądać w salach PKO w Alei Wolnośći jeszcze przez miesiąc.
Barbara Bartosik
Z wizytą w Hamm
W dniach 17-20 września 2014 roku w Hamm na Konferencji poświęconej 100-leciu wybuchu I Wojny Światowej przebywała ośmioosobowa delegacja z naszego UTW.
Tematem konferencji była kultura pamięci o wybuchu I wojny światowej.
Obie strony biorące udział w konferencji musiały przygotować referaty (w 2 językach) na następujące tematy :
- Sytuacja społeczna w Polsce przed wybuchem I Wojny Światowej, zniszczenie Kalisza.
- Sytuacja społeczna w Niemczech przed wybuchem I Wojny Światowej
- Jak pamiętają te wydarzenia Niemcy?
(strona niemiecka )
- Jak pamiętają te wydarzenia Polacy?
- Jak temat I Wojny Światowej jest (był) przedstawiany w szkołach polskich?
- Jak temat I Wojny Światowej jest (był) przedstawiany w szkołach niemieckich ?
Gośćmi na konferencji byli: Wicekonsul RP – Jakub Wawrzyniak oraz I Burmistrz Hamm Ulrike Waesche.
Oprócz referatów zwiedziliśmy miejsca pamięci poległych w I wojnie światowej, gdzie zapaliliśmy znicze, a także wystawę poświęconą I Wojnie Światowej w Archiwum Miasta Hamm. Przygotowując nasze referaty zrobiliśmy ponad 200 zdjęć, odwiedziliśmy archiwum miejskie, przeprowadziliśmy szereg rozmów, odwiedziliśmy cmentarze , na których leżą żołnierze polegli w I wojnie światowej, przeczytaliśmy materiały z różnych wydawnictw.
Włożyliśmy w nasze referaty dużo pracy i zostało to docenione przez stronę niemiecką ( niektórzy byli bardzo poruszeni widokami zniszczonego Kalisza). Ze strony niemieckiej podobne tematy referowali:
- prof. dr Rainer Poeppinghege, nauczyciel historii pan Lipka
- oraz nauczyciel pan Komo.
Na zakończenie naszego pobytu posumowaliśmy naszą konferencję.
VHS-Hamm (Wyższa Szkoła Ludowa), która była jednym z członków przygotowujących konferencję jest żywo zainteresowana rozszerzeniem współpracy z UTW w różnych dziedzinach: wymiany językowej, tematach sportowych (np. poznawanie kraju na wycieczkach rowerowych), tematach związanych z nowymi technikami porozumiewania (skype) i radzenia sobie w świecie nowych technik (Internet, tablet itp.). Naszymi refleksjami podzieliliśmy się na zajęciach sekcji humanistyczno-kulturalnej w dniu 18. grudnia 2014 roku.
Barbara Bartosik
Wystawa w Galerii
W dniach 17 –19 stycznia 2015 r w Galerii “Amber” w Kaliszu /hall kina “Helios”/ miała miejsce wystawa prac malarskich członków grupy malarstwa artystycznego UTW w Kaliszu. Prace cieszyły się sporym zainteresowaniem odwiedzających. Wystawione prace oglądało w tym czasie około 3500 osób /dane z monitoringu kina “Helios”/.
Wystawa w Banku
Wystawę można oglądać jeszcze przez miesiąc styczeń