Strona główna » Prywatne: Sekcje » Sekcja malarstwo artystyczne

Społeczność

Sekcja malarstwo artystyczne

Malarstwo to jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu jak barwna plama i linia, umieszczana na płótnie lub innym podłożu. Prace są zwykle dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Tak oto definiuje malarstwo wikipedia. Krótko i jakże sztywno. Dla nas zajęcia malarskie to magiczny czas. Czas w którym przelewamy na podłoże nasze wizje świata… marzenia… obawy i wszystko, co chcemy pokazać jako „nasze”. Realizujemy siebie w sposób niezwykły i piękny… kolorowy i zrozumiały, bo przecież przy każdym dziele widz zastanawia się nad przekazem jaki przelany został przez autora. Część naszych słuchaczy maluje już długo. Część stawia pierwsze nieśmiałe kroki. Każdy z nas jednak zostaje przez wykładowcę- dr Katarzyne Maniewską zachęcany do śmiałych pociągnięć rąk. Ileż razy słyszymy słowa:- „nie bójcie się państwo podłoża i farby, śmiało…”. I tworzymy… Tworzymy świat naszej wrażliwości i piękna jakie w nas rozkwita i chce pokazać się światu. Zapraszamy na nasze wystawy. Cieszą się one coraz większą popularnością. Każdy ze słuchaczy ma także swoją galerię na podstronach UTW w zakładce „GALERIA JEDNEGO AUTORA”.

 

Wystawa -fotorelacja

Posted in Sekcja malarstwa, Komunikaty | Możliwość komentowania Wystawa -fotorelacja została wyłączona

„NA PRZEKÓR WSZYSTKIEMU…” WYSTAWA MALARSKA W PKO BP

Na przekór wszystkiemu można oglądać w Banku PKO S.A przy ul. Górnośląskiej wystawę malarską I grupy. Tym razem- niestety- odbyło się bez wernisażu . Dużo prac powstało w czasie pandemii  by nie dać się smutnym nastojom. Wystawa cieszy oczy i wprowadza trochę zwyczajności w ten nienormalny czas. Kwiaty, konie, motyle, pejzaże,  przyroda, twarze miłych osób,… Czytaj więcej „NA PRZEKÓR WSZYSTKIEMU…” WYSTAWA MALARSKA W PKO BP

Posted in Sekcja malarstwa, Komunikaty, Galeria malarstwa artystycznego | Możliwość komentowania „NA PRZEKÓR WSZYSTKIEMU…” WYSTAWA MALARSKA W PKO BP została wyłączona

Fotorelacja z wernisażu Sekcji Malarstwa Artystycznego w Ratuszu

Posted in Sekcja malarstwa, Wydarzenia, Galeria malarstwa artystycznego | Możliwość komentowania Fotorelacja z wernisażu Sekcji Malarstwa Artystycznego w Ratuszu została wyłączona

Zaproszenie na wernisaż prac malarskich

Wystawę można oglądać w dniach od 24 lutego do 6 marca 2020 roku

Posted in Sekcja malarstwa, Nadchodzące wydarzenia | Możliwość komentowania Zaproszenie na wernisaż prac malarskich została wyłączona

WYSTAWA OBRAZÓW NA 10-LECIE CHÓRU

W związku z obchodami 10-lecia istnienia naszego chóru również sekcja malarska(wystąpiła także sekcja kabaretowa) przyłączyła się do tych obchodów wystawiając swoje obrazy- specjalnie malowane na tę okazję, pod tytułem „Obrazy malowane muzyką” Znalazły się na niej obrazy inspirowane muzyką, śpiewem, tańcem- wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem. Naszym koleżankom z chóru życzymy dalszych sukcesów i perlistych… Czytaj więcej WYSTAWA OBRAZÓW NA 10-LECIE CHÓRU

Posted in Sekcja malarstwa, Sekcja chóru, Archiwum wydarzeń, Galeria malarstwa artystycznego | Możliwość komentowania WYSTAWA OBRAZÓW NA 10-LECIE CHÓRU została wyłączona

Sekcja malarstwa artystycznego zaprasza

Sekcja malarstwa artystycznego / grupa II / zaprasza na wernisaż wystawy zatytułowanej :”Wspomnienia z wakacji”. 26 listopada br. / wtorek /, godz. 14.00 Ratusz, I piętro.

Posted in Sekcja malarstwa, Nadchodzące wydarzenia | Możliwość komentowania Sekcja malarstwa artystycznego zaprasza została wyłączona

Plener w Przesiece

W dniach 02-05 września członkowie sekcji Malarskiej (III Gr) spotkali się na plenerze w Przesiece koło Karpacza. Pogoda dopisała więc rankiem i po południu malowałyśmy; góry, wodospady, zachody słońca w górach,   a w przerwach szukałyśmy plenerów.

Posted in Sekcja malarstwa, Archiwum wydarzeń | Możliwość komentowania Plener w Przesiece została wyłączona

WYSTAWA PRAC SEKCJI MALARSKIEJ W UNIWERSYTECIE IM. ADAMA MICKIEWICZA W KALISZU

Sekcja Malarska (III Grupa) zaprasza do zwiedzania wystawy swoich prac w budynku UAM – 2 piętro ( nad salą koncertową). Wystawa będzie trwała do dnia 28.czerwca . Zapraszamy na uroczysty FINISAŻ, który odbędzie się w dniu 28.06.2019 (piątek) o godz. 10.

Posted in Sekcja malarstwa, Nadchodzące wydarzenia | Tagged , , | Możliwość komentowania WYSTAWA PRAC SEKCJI MALARSKIEJ W UNIWERSYTECIE IM. ADAMA MICKIEWICZA W KALISZU została wyłączona

Zaproszenie na wystawę

Sekcja Rękodzieła Artystycznego zaprasza na wystawę wyszywanych obrazów, która odbędzie się w kaliskim Ratuszu w dniach : 04 – 22 lutego br. Uroczyste otwarcie wystawy 4 lutego br. o godz. 14.30

Posted in Sekcja malarstwa, Zaprosili nas | Tagged , | Możliwość komentowania Zaproszenie na wystawę została wyłączona

Wystawa w kaliskim Ratuszu

21 stycznia br. w kaliskim Ratuszu po raz kolejny odbył się wernisaż prac Sekcji Malarstwa Artystycznego. Tym razem tematem były IKONY.

Posted in Sekcja malarstwa, Zobacz co w sekcjach | Tagged , , | Możliwość komentowania Wystawa w kaliskim Ratuszu została wyłączona

Wystawa Bożenki Wlaźlak.

Relacja z wernisażu wystawy „Przyroda i nie tylko…” – artystyczny świat Bożeny Wlaźlak. 5 października br. w Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu została otwarta wystawa „Przyroda i nie tylko…” – artystyczny świat Bożeny Wlaźlak. Zorganizowana wystawa to pokłosie współpracy kaliskiej Książnicy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku „Calisia”, która rozwija się i jest doceniana w… Czytaj więcej Wystawa Bożenki Wlaźlak.

Posted in Sekcja malarstwa, Zobacz co w sekcjach, Rękodzieła | Możliwość komentowania Wystawa Bożenki Wlaźlak. została wyłączona

Relacja z wycieczki do Krakowa 🙂

Wycieczka do Krakowa

Posted in Sekcja malarstwa | Możliwość komentowania Relacja z wycieczki do Krakowa 🙂 została wyłączona

 


DZIEŃ DZIECKA W BANKU PKO BP S.A. I Odział w Kaliszu

W dniu 1.06.2016 Bank PKO BP S.A przygotował dla przyszłych klientów banku- milusińskich- dużo różnych niespodzianek  i atrakcji z okazji Dnia Dziecka.

Można było liczyć na maszynie liczącej ilość banknotów. Można było uczyć się malować, grać na keyboardzie, akordeonie, można było rozwiązywać  różne łamigłówki i szarady i można było poprosić o namalowanie różnych wzorów na rękach czy  buzi. Malowaniem twarzy dziecięcych zajęły się -na prośbę dyr. PKO-  nasze koleżanki z sekcji malarskiej.

Zainteresowanie malowaniem było ogromne a życzenie różnorakie; od motyli, kwiatków, piratów, flag różnych klubów sportowych, spiderman`a, po portrety –  „Lewego” (naturalnie życzenie to zostało też spełnione- Terenia namalowała „Lewego”- jak żywego).

Oprócz tego na dzieci czekały słodycze i owoce.

Dla dzieci z pewnością był to miły dzień- dla nas – pracowity ale też przyjemny.

Zdjęcia i tekst

Barbara Bartosik


 

1.Sprawozdanie z pobytu w Hamm

W dniach 8-10 kwietnia mieliśmy możliwość i przyjemność obejrzenia malarskich dzieł znajdujących się w Krakowie.

Zwiedziliśmy Muzeum Jana Matejki z jego dziełami – „Hołdem Pruskim’, Portretami i autoportretami. Do najcenniejszych obrazów należą: „Wnętrze grobu Kazimierza Wielkiego” (1869), „Mikołaj Kopernik czyli rozmowa z Bogiem” (1871), „Jan II Sobieski wręcza kanonikowi Denhoffowi list do papieża z wiadomością o zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem w r. 1683” (1880), „Autoportret” (1887) i wiele innych. Mieliśmy okazję zobaczyć jak mistrz pracował (gromadził różnego rodzaju eksponaty: korony, berła, zbroje, ubiory- jest nawet wypchany koń- które potem malował na swoich obrazach).

Zwiedziliśmy podziemia w Sukiennicach, kościół Mariacki , Wawel. Ogromne wrażenie wywarła na nas wizyta w Muzeum Narodowym z jego sztandarowym dziełem „Dama z gronostajem” –Leonardo da Vinci, „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” – Rembrandta, obrazy Bacciarelliego, Grottgera, Malczewskiego, Wyspiańskiego, Chełmońskiego, Podkowińskiego (z „Szałem uniesien”) i wielu, wielu innych. Zwiedziliśmy zamek na Wawelu, katedrę z jej podziemiami i Dzwon Zygmunta .Oprócz tego obejrzeliśmy galerię na Wawelu i jej zbiory: z okresu secesji i symbolizmu wyróżniają się dzieła Jacka Malczewskiego Juliana Fałata, Jana Stanisławskiego, Wojciecha Weissa, Ferdynanda Ruszczyca, Stanisława Lentza, Vlastimila Hoffmana i Włodzimierza Jarockiego. W wawelskiej kolekcji obrazów są również kompozycje takich polskich artystów jak Zygmunt Waliszewski, Jan Cybis, Eugeniusz Geppert, Kazimierz Mikulski czy Jerzy Nowosielski.

Nie mogliśmy też ominąć wystawymalarzy amatorów na ścianach Bramy Floriańskiej. Kraków sam w sobie jest przepięknym miastem, pełnym turystów i zabytków. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Barbara Bartosik

POZWÓLMY TAŃCZYĆ KOLOROM

Pod takim hasłem odbywał się w dniach 28.05-2.06.2015 w mieście partnerskim Hamm plener malarski w którym brali udział przedstawiciele naszej sekcji malarskiej.

W ubiegłym roku 6 niemieckich malarzy z I.C.H i V.H.S z Hamm gościło w domach naszych kolegów i koleżanek, w tym roku pięcioro uczestników z naszej sekcji przebywało z rewizytą.

Zostaliśmy serdecznie przyjęci na kawie przez panią Waesche – I wiceburmistrz miasta Hamm, której Tereska Górecka ofiarowała swój obraz- „ Wieczorna panorama Kalisza”.

Przez 2 dni malowaliśmy wspólnie z naszymi kolegami w pracowni Kleiner Bockhof kolorowe obrazy – taki był temat tego pleneru – a w niedzielę nasze obrazy i obrazy naszych niemieckich przyjaciół (bo tak ich możemy nazywać) wystawialiśmy na wystawie w Maxi-Parku- miejscu niedzielnych spotkań całych rodzin z Hamm i okolic.

Oprócz tego mieliśmy okazję zwiedzenia zamku Oberwerries i byliśmy na wystawie znanego malarza Otmara Alta. Zwiedziliśmy również jedną z największych hinduskich świątyni w pobliżu Hamm.

Szczególnie miłe były wspólne wieczory, śpiewy i wieczorne rozmowy.

Byliśmy bardzo gościnnie przyjęci – nawet u jednego z gospodarzy wciągnięto na maszt naszą flagę narodową.

Z pewnością byliśmy dobrymi ambasadorami miasta i UTW. Wszyscy cieszymy się, że współpraca, którą nawiązaliśmy w zeszłym roku – rozwija się. Nawiązały się takie sympatyczne – można rzec – przyjacielskie stosunki.

Barbara Bartosik

 


Otwarcie wystawy sekcji malarskich na UAM i PWSZ

W dniu 6. maja 2015 odbyło się otwarcie wystawy prac sekcji malarskich na UAM.Otwarcia dokonała wiceprezes UTW ”Calisia”- Grażyna Mazurek. Wystawa była podsumowaniem pracy w roku akademickim 2014/2015 obu grup. Trzeba przyznać, że ogląda się z ją prawdziwą przyjemnością. Dla koleżanek pierwszego roku sekcji malarskiej był to swoisty „chrzest”- i trzeba przyznać, że naprawdę udany. W dniu 14 maja odbył się wernisaż tej samej wystawy w PWSZ w Kaliszu. Gośćmi na wernisażu byli m.i. Jego Magnificencja Rektor, Kanclerz oraz pracownicy PWSZ. Jak zwykle „dopisały” też nasze Koleżanki i Koledzy. Wystawę można oglądać od dnia 14.maja do września w PWSZ

Barbara Bartosik


Wystawa malarstwa w Banku PKO S.A. w Alei Wolności

W dniu 18.03.2015 Sekcja Malarstwa naszego UTW miała otwarcie wystawy swoich prac pod tytułem „Aleja Wolności pędzlem malowana”. Kolejny raz sale Banku PKO S.A były tłem naszych prac. Tym razem obrazy przedstawiały najpiękniejszą ulicę Kalisza- Aleję Wolności. Wystawę otworzyła Prezes UTW Anna Kucharska-Utecht a wśród gości z radością zauważyliśmy naszą instruktorkę panią dr Katarzynę Maniewską, której towarzyszył pan prof. dr hab. Jan Hrycek . Wystawę można oglądać w salach PKO w Alei Wolnośći jeszcze przez miesiąc.

Barbara Bartosik


Z wizytą w Hamm

W dniach 17-20 września 2014 roku w Hamm na Konferencji poświęconej 100-leciu wybuchu I Wojny Światowej przebywała ośmioosobowa delegacja z naszego UTW.

Tematem konferencji była kultura pamięci o wybuchu I wojny światowej.

Obie strony biorące udział w konferencji musiały przygotować referaty (w 2 językach) na następujące tematy :

  • Sytuacja społeczna w Polsce przed wybuchem I Wojny Światowej, zniszczenie Kalisza.
  • Sytuacja społeczna w Niemczech przed wybuchem I Wojny Światowej
  • Jak pamiętają te wydarzenia Niemcy?

(strona niemiecka )

  • Jak pamiętają te wydarzenia Polacy?
  • Jak temat I Wojny Światowej jest (był) przedstawiany w szkołach polskich?
  • Jak temat I Wojny Światowej jest (był) przedstawiany w szkołach niemieckich ?

Gośćmi na konferencji byli: Wicekonsul RP – Jakub Wawrzyniak oraz I Burmistrz Hamm Ulrike Waesche.

Oprócz referatów zwiedziliśmy miejsca pamięci poległych w I wojnie światowej, gdzie zapaliliśmy znicze, a także wystawę poświęconą I Wojnie Światowej w Archiwum Miasta Hamm. Przygotowując nasze referaty zrobiliśmy ponad 200 zdjęć, odwiedziliśmy archiwum miejskie, przeprowadziliśmy szereg rozmów, odwiedziliśmy cmentarze , na których leżą żołnierze polegli w I wojnie światowej, przeczytaliśmy materiały z różnych wydawnictw.

Włożyliśmy w nasze referaty dużo pracy i zostało to docenione przez stronę niemiecką ( niektórzy byli bardzo poruszeni widokami zniszczonego Kalisza). Ze strony niemieckiej podobne tematy referowali:

  • prof. dr Rainer Poeppinghege, nauczyciel historii pan Lipka
  • oraz nauczyciel pan Komo.

Na zakończenie naszego pobytu posumowaliśmy naszą konferencję.

VHS-Hamm (Wyższa Szkoła Ludowa), która była jednym z członków przygotowujących konferencję jest żywo zainteresowana rozszerzeniem współpracy z UTW w różnych dziedzinach: wymiany językowej, tematach sportowych (np. poznawanie kraju na wycieczkach rowerowych), tematach związanych z nowymi technikami porozumiewania (skype) i radzenia sobie w świecie nowych technik (Internet, tablet itp.). Naszymi refleksjami podzieliliśmy się na zajęciach sekcji humanistyczno-kulturalnej w dniu 18. grudnia 2014 roku.

Barbara Bartosik


Wystawa w Galerii

W dniach 17 –19 stycznia 2015 r w Galerii “Amber” w Kaliszu /hall kina “Helios”/ miała miejsce wystawa prac malarskich członków grupy malarstwa artystycznego UTW w Kaliszu. Prace cieszyły się sporym zainteresowaniem odwiedzających. Wystawione prace oglądało w tym czasie około 3500 osób /dane z monitoringu kina “Helios”/.


Wystawa w Banku

W dn. 18 grudnia 2014 r w Galerii Banku PKO SA w Kaliszu przy ul. Górnośląskiej 52 dzięki uprzejmości Dyrekcji Banku, odbył się wernisaż wystawy prac malarskich Studentów sekcji malarstwa artystycznego UTW Calisia w Kaliszu. Zaprezentowano 30 obrazów pokazujących zimę z jej nastrojami, grą całej gamy odcieni bieli, błękitu, szarości, różu, żółcieni. Wernisaż zgromadził jak zwykle duże grono naszych sympatyków, przyjaciół, przedstawicieli władz miasta i naszego Uniwersytetu.

Wystawę można oglądać jeszcze przez miesiąc styczeń